A jövő PLC-i még mindig PLC-k?
Etimológiai tévedés az a feltételezés, hogy egy szó jelenlegi és történelmi jelentése megegyezik. A nyelv fejlődése során azonban a modern meghatározások nem feltétlenül hasonlítanak az eredetiekhez. A „lord” például az óangol „half” és „weard” szavak összetétele, amelyek jelentése kenyér, illetve kenyérőr. Ez nem teszi helyessé a lord használatát arra, aki kenyeret süt vagy tart, függetlenül a gyökerektől. Ésszerűbb tehát a szó meghatározása helyett a legfelismerhetőbb lehetőséggel érvelni.
Ez a cikk a programozható logikai vezérlő (PLC) fejlődését tárgyalja, és megjósolja, hogy mit hozhat a jövő e kulcsfontosságú berendezés számára.
A PLC egy automatizált döntéshozatali eszköz, amelyet a gyártási ágazatokban, például a vegyiparban, a gyógyszeriparban, az autóiparban és a repülőgépiparban gyakran használnak.
A PLC 1969-es megalkotása óta a gyárak egyre jobban összekapcsolódnak, mivel a különböző alkatrészek összekapcsolódnak egymással és az internettel. A technológiai fejlődés és a tárgyak internetének (IoT) bevezetése azt jelenti, hogy minden egyes eszköz számos bemenettel rendelkezik, általában érzékelők leolvasása formájában. A motorok nyomatékával, elektromos interferenciájával és mágneses erejével kapcsolatos információk folyamatosan visszajelzésre kerülnek, ezért az információk feldolgozásához a PLC-nek hálózati csatlakozási lehetőséggel kell rendelkeznie. Gyakran előfordul, hogy a PLC-knek nagy mennyiségű adatot kell feldolgozniuk, ezért nagyobb sávszélességet igényelnek. Mivel a PLC-k egyre több eszközhöz kapcsolódnak, rosszindulatú szoftverek célpontjai lehetnek – amint azt a Stuxnet féreg hírhedten bizonyította -, az IoT sajátos kockázatot jelent, ezért a hálózati biztonság létfontosságú.
A PLC-k biztonsága eleve nem épül ki – bármilyen kompatibilis kód futtatható egy PLC-n, függetlenül attól, hogy honnan származik, így a rosszindulatú kódok általi fertőzés lehetősége nagy.
Gyártási trendek
A globalizáció következtében több üzemet használnak egyidejűleg, így az adatok gyűjtésének és elemzésének igénye is növekszik. A felügyeleti vezérlő- és adatgyűjtő rendszerek (SCADA) olyan létező megoldás, amely lehetővé teszi a több üzemben lévő PLC-k valós idejű adatgyűjtését. Jelenleg azonban nem létezik olyan technológia, amely beágyazható lenne magukba a PLC-kbe, és lehetővé tenné a távvezérlést. A PLC-k következő generációja képes erre építeni, és lehetővé tenni a távoli működést.
Jövőbeli fókusz
A távfelügyelet, a virtualizáció és a valós idejű felügyelet három olyan technológia, amely várhatóan a PLC-k fejlődésének élére áll. Lehetőség van olyan PLC létrehozására, amely segíti a vállalatokat az Ipar 4.0 bevezetésében, de a gyártóknak és üzemeltetőknek fel kell ismerniük és le kell küzdeniük a lehetséges biztonsági problémákat és a csatlakoztathatósági hátulütőket.
Könnyen lehet, hogy a jövő PLC-je nem hasonlít arra, amit ma ismerünk. A kérdés az, hogy ezek az eszközök még mindig PLC-k vagy már egy teljesen új technológia? Egy automatizált tévhit, ha úgy tetszik. Egy dologban biztosak vagyunk, hogy egy PLC-ként működő eszköz örökké nélkülözhetetlen lesz.
Forrás: Jonathan Wilkins, Marketing Director, EU Automation
https://www.automation.com/en-US/Articles/2017/plcs-of-the-future-are-they-still-plcs